![Αλευρομαντεία, η αποκάλυψη του τι μέλλει γενέσθαι την άλλη μέρα του Αι-Γιάννη. 2 12607793104I72WC](https://thumbs.dreamstime.com/thumb_460/12607793104I72WC.jpg)
Αλευρομαντεία: Άκρως απαραίτητη. Οι ασχολούμενη με αυτή με το αλεύρι και με διάφορες διαδικασίες σε μέρες εορτών των Αγίων προφητεύουν ευοίωνες ή δυσοίωνες καταστάσεις. Κατά το κοσκίνισμα αλεύρου ή άμμου προς τα πίσω, κατά την γιορτή του Αγίου Ιωάννη, αν παρατηρηθούν περίεργα σχήματα, τότε κάποιο κακό θα συμβεί στο σπίτι. Αν η νοικοκυρά κοσκινίζει το αλεύρι για να ζυμώσει, δει ότι εμφανίζει κάποια γούβα, αυτό σημαίνει ότι ανοίγει μνήμα και το σπίτι θα έχει πένθος. Την παραμονή του Σταυρού, 14 Σεπτέμβρη, η ανύπανδρη κόρη, πριν κοιμηθεί στρώνει αλεύρι πίσω από την πόρτα του υπνοδωματίου της και λέει: ” Όποιος είναι της τύχης μου, ας έλθει να γράψει”. Αν δει το πρωί γραμμές ή στίγματα στο αλεύρι, που να σχηματίζουν κάποιο γράμμα, τότε συμπεραίνουν ποιός είναι ο γαμπρός.
Αφήστε μια απάντηση