Αμερικανό-Κύπριοι και τα μνημόσυνα για την εισβολή και το ”θάψιμο” του Κυπριακού
13 Ιουλίου 2016, admin, Δεν υπάρχουν σχόλια στο Αμερικανό-Κύπριοι και τα μνημόσυνα για την εισβολή και το ”θάψιμο” του Κυπριακού
![Αμερικανό-Κύπριοι και τα μνημόσυνα για την εισβολή και το ''θάψιμο'' του Κυπριακού 1 kyprioi mnhmosyna](https://4.bp.blogspot.com/-Y2-vqg2K-MU/V4YS2NeW1RI/AAAAAAAAbEY/YQctFG1cpcwkr4CDKAR_bHheVOM9g653QCLcB/s400/kyprioi-mnhmosyna.jpg)
Και μετά το μνημόσυνο θα πάνε στην Κύπρο να αμολάνε ”πελάρες” γιά ανύπαρκτους ”αγώνες”, στο παγκόσμιο χαζοσυνέδριό τους, μαζί με Κύπριους θεατρίνους πολιτικούς. Η ελληνική Ομογένεια στις ΗΠΑ είχε ασχοληθεί έντονα με το Κυπριακό ίσαμε τα τέλη δεκαετίας ’70. Η υπόθεση ”καπελώθηκε” από τις ενδοτικές κυβερνήσεις της Λευκωσίας, που ουσιαστικά δεν ήθελαν τους ”καλαμαράδες” (‘Ελληνες) να ασχολούνται με το εθνικό θέμα (δεν μπορούσαν να τους ελέγχουν) κι έτσι περιορίστηκαν στους Κύπριους στις ΗΠΑ, που η κυπριακή κυβέρνηση… χρηματοδοτούσε, γιά να ”πουλάνε” πατριωτισμό και (ανύπαρκτους) ”αγώνες”. Γι’ αυτό η Ομογένεια σταμάτησε να ασχολείται. ‘Ετσι, μας έμειναν γιά κοντά 40 χρόνια, ο Φίλιπ Κρίστοφερ, ως ισόβιος ”ηγέτης” των Κύπριων στις ΗΠΑ και ”ισόβιος λομπίστας”, μαζί με 2-3 άλλους, που ”αγωνίζονται” γιά την… προβολή και φωτογραφία σε ΜΜΕ. Τα αποτελέσματα, τα ζήσαμε, τα ζούμε. Κατά συνέπεια, τα μνημόσυνα επιβάλονται, αφού πιστοποιούν το ”θάψιμο” του Κυπριακού. Σημ. 1: Παλαιότερα (τέλη δεκαετίας ’70 και αρχές δεκαετίας ’80) όταν βασικά ”καλαμαράδες” (‘Ελληνες) καλούσαν την Ομογένεια σε κινητοποιήσεις στον ΟΗΕ και αλλού, η κυπριακή κυβέρνηση, μέσω πρεσβείας στην Ουάσιγκτον και ειδικά του γεν. Προξενείου της στην Νέα Υόρκη (γενικός Πρόξενος ήταν ο Μπάμπος Χριστοφόρου και πρόξενος ο Ευρ. Ευρυβιάδης), έβαζε τον κάθε Κρίστοφερ να ζητά να μην γίνουν κινητοποιήσεις ή ”δυνατές” καταχωρήσεις σε αμερικάνικες εφημερίδες (π.χ. The New York Times), γιά να μην ”θυμώσουν” οι Τούρκοι και δεν προσέλθουν οι Τουρκοκύπριοι στις… ”διακοινοτικές συνομιλίες”. Σημ. 2: Αμέσως μετά την εισβολή, στο Σικάγο και στην ευρύτερη περιοχή, όπου έγιναν και οι μεγαλύτερες διαδηλώσεις-κινητοποιήσεις Ομογενών, αποφασίστηκε να κλείσουν όλα τα ελληνικά εστιατόρια (κοντά 150) γιά μία ημέρα, ενημερώνοντας τους πελάτες Αμερικανούς -με φυλλάδια- γιά την εισβολή. Τα μόνα που έμειναν ανοιχτά, είχαν Κύπριους ιδιοκτήτες. Είναι ένα γεγονός, που η Ομογένεια ΔΕΝ ξεχνά. Σημ. 3: Στο Λονδίνο, οι εκεί Κύπριοι, φρόντισαν να κάνουν, όχι ”μνημόσυνο”, αλλά μία εκδήλωση (13 Ιουλίου 2016) σε θέατρο (μέσω της Οργάνωσης Lobby for Cyprus), με θέμα τα γεγονότα της εισβολής, που είχε ως αποτέλεσμα την συνεχιζόμενη κατοχή του 1/3 της Κύπρου και τους πρόσφυγες που αυτή δημιούργησε. Στις ΗΠΑ, ”καθαρίζουν” με…μνημόσυνα και φωτογρ��φίες στα ”μαγαζάκια”-ΜΜΕ Αστόριας Νέας Υόρκης.πηγη
Πρόσφατη αρθρογραφία
- Ναυμαχία της Σαλαμίνας, μία άλλη οπτική και θεία παρέμβαση; 12 Ιουνίου 2023
- (χωρίς τίτλο) 9 Φεβρουαρίου 2023
- Η συμμαχία του ΝΑΤΟ Και η Ευρωπαϊκή ένωση 29 Απριλίου 2022
- ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 23 Νοεμβρίου 2021
- Είναι καλύτερα να μη δίνεις καμιά δικαιολογία παρά μια κακή. 12 Οκτωβρίου 2021
Νεότερα Σχόλια
- Kyrgianbas στο Το Όχι δεν ήταν του Μεταξά. Το Όχι ήταν του ήρωα Στρατηγού Κατσιμήτρου.
- Greec στο Όταν οι σύγχρονοι πολιτικοί δεν έχουν ιστορική μνήμη .
- kyrie shoes στο Τον Γαλιλαίο θα τον κρεμάγανε μάλλον….
- ΑΓΓEΛΙΚΗ-ΑΧΑΡΝΑΙ στο Ο Παναγιωτάκης.
- Phoenix στο Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΩΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝΕ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΘΗΣΑΝ. ΌΠΩΣ Ο ΗΡΩΑΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΑΤΣΙΜΗΤΡΟΣ
Διαβάστε επίσης
Υπουργικά ταξίδια στη Νέα Υόρκη (γιά τουρισμό-διασκέδαση και ψώνια), με χρήμα των ”κορόϊδων-θυμάτων”
| Καλάμι | Δεν υπάρχουν σχόλια στο Υπουργικά ταξίδια στη Νέα Υόρκη (γιά τουρισμό-διασκέδαση και ψώνια), με χρήμα των ”κορόϊδων-θυμάτων”
Τέσσερεις (!!!) υπουργοί θα εκφωνήσουν ”δεκάρικους” σε ολιγόωρο…”φόρουμ” (1η Δεκεμβρίου, σ…
”Δυστυχία σου Ελλάς, με τα τέκνα που γεννάς. Ω Ελλάς, ηρώων χώρα, τι γαϊδάρους βγάζεις τώρα;”
| Καλάμι | Δεν υπάρχουν σχόλια στο ”Δυστυχία σου Ελλάς, με τα τέκνα που γεννάς. Ω Ελλάς, ηρώων χώρα, τι γαϊδάρους βγάζεις τώρα;”
Το ΔΟΓΜΑ των (νεο)”γερμανο-τσολιάδων”, νεο-ραγιάδων (Νέα Δημοκρατία – ΠΑΣΟΚ και ”Ποτάμι”, τ…
Αφήστε μια απάντηση