Ανάλογες μέρες ζούμε σήμερα.
Ο Λεωνίδας Παρασκευόπουλος (1860-1936) ήταν Έλληνας αντιστράτηγος και γερουσιαστής. Γεννήθηκε στην Κύθνο το 1860 και καταγόταν από τη Σμύρνη. Αποφοίτησε από τη Σχολή Ευελπίδων το 1881 ως ανθυπολοχαγός του πυροβολικού και το ίδιο έτος είχε πάρει μέρος στην κατάληψη της Άρτας (1881) και στα επεισόδια της Θεσσαλίας (1886). Μετείχε στον Ελληνοτουρκικό πόλεμο του 1897 (εκστρατευτικό σώμα στην Κρήτη) υπό τον στρατηγό Βάσσο, στον Μακεδονικό αγώνα, στους Βαλκανικούς πολέμους, στον Α’ Παγκόσμιο πόλεμο όπου διετέλεσε μέχρι συνταγματάρχης και διοικητής του 2ου Συντάγματος Πεδινού Πυροβολικού της Στρατιάς και στη συνέχεια Αρχηγός πυροβολικού της Στρατιάς κατά την πολιορκία του Μπιζανίου (1913). Στη συνέχεια, το ίδιο έτος προάχθηκε σε υποστράτηγο και ανέλαβε διοικητής της Χ Μεραρχίας. Έλαβε μέρος στο βενιζελικό κίνημα του 1916 όπου και ανέλαβε διοικητής Σώματος Στρατού Εθνικής Αμύνης (1916-1917). Το 1917 αντιστράτηγος και διοικητής του Α΄ Σώματος Στρατού με έδρα τη Θεσσαλονίκη ηγήθηκε των ελληνικών μονάδων στο τέλος του Μακεδονικού μετώπου και στη συνέχεια μετείχε στη Μικρασιατική εκστρατεία, μετά την κατάργηση της βραχυχρόνιας “Στρατιάς Κατοχής Μικράς Ασίας” όπου και ηγήθηκε των πρώτων επιχειρήσεων ως επικεφαλής του Α΄ κλιμακίου του Γενικού Στρατηγείου της Σμύρνης. Επί της αρχιστρατηγίας του καταλήφθηκε από τους Έλληνες η Ανατολική Θράκη και η περιοχή της Σμύρνης, ενώ ξεκίνησε και η προέλαση προς Προύσα και Ουσάκ. Διετέλεσε αρχιστράτηγος του στρατού την περίοδο 1918-1920. Με την ήττα των Βενιζελικών όμως παραιτήθηκε από το στράτευμα και αποσύρθηκε στο Παρίσι. Κατά δε την παραμονή του στη Σμύρνη ήρθε σε σύγκρουση με τον Έλληνα Ύπατο Αρμοστή της Σμύρνης Α. Στεργιάδη. Κατά τη διάρκεια της δικτατορίας του Παγκάλου, ο Παρασκευόπουλος κλήθηκε να σχηματίσει κυβέρνηση. Γι’ αυτό το λόγο έσπευσε στην Αθήνα από το Παρίσι, αλλά τελικά την τελευταία στιγμή αρνήθηκε να λάβει την εντολή σχηματισμού κυβέρνησης επιστρέφοντας πάλι στο Παρίσι. Το 1929- 1932 διετέλεσε “Αριστίνδην γερουσιαστής” και πρόεδρος της Γερουσίας από τις 18 Μαρτίου 1930 μέχρι τις 19 Αυγούστου 1932.
Ο Λεωνίδας Παρασκευόπουλος υπήρξε ικανότατος στρατιωτικός ηγέτης και τύχαινε σεβασμού και των συμμαχικών δυνάμεων. Τιμήθηκε με πλείστα ανώτατα παράσημα από τρεις Βασιλείς, από τον Ε. Βενιζέλο καθώς και από συμμαχικά κράτη. Απεβίωσε στο Παρίσι το 1936
Πρόσφατη αρθρογραφία
- Ναυμαχία της Σαλαμίνας, μία άλλη οπτική και θεία παρέμβαση; 12 Ιουνίου 2023
- (χωρίς τίτλο) 9 Φεβρουαρίου 2023
- Η συμμαχία του ΝΑΤΟ Και η Ευρωπαϊκή ένωση 29 Απριλίου 2022
- ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 23 Νοεμβρίου 2021
- Είναι καλύτερα να μη δίνεις καμιά δικαιολογία παρά μια κακή. 12 Οκτωβρίου 2021
Νεότερα Σχόλια
- Kyrgianbas στο Το Όχι δεν ήταν του Μεταξά. Το Όχι ήταν του ήρωα Στρατηγού Κατσιμήτρου.
- Greec στο Όταν οι σύγχρονοι πολιτικοί δεν έχουν ιστορική μνήμη .
- kyrie shoes στο Τον Γαλιλαίο θα τον κρεμάγανε μάλλον….
- ΑΓΓEΛΙΚΗ-ΑΧΑΡΝΑΙ στο Ο Παναγιωτάκης.
- Phoenix στο Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΩΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝΕ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΘΗΣΑΝ. ΌΠΩΣ Ο ΗΡΩΑΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΑΤΣΙΜΗΤΡΟΣ
Αφήστε μια απάντηση