![Αναρωτιέμαι πόσους ανθρώπους κοίταξα στη ζωή μου χωρίς να τους δω ποτέ. 1 %CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%82](https://1.bp.blogspot.com/-vS85C9epiGI/VQ6Xf0cL2qI/AAAAAAAAU-4/PqRwzEQBJbE/s1600/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%82.jpg)
Αποδεχτήκαμε όλoι την ρήση Βουλγαράκη ότι ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό. Η ηθική αν��μεσα στους ανθρώπους είναι μία πλαστελίνη. Την τραβάμε, την κομματιάζουμε και της δίνουμε όποιο σχήμα θέλουμε. Το ήθος όμως είναι τελείως….
διαφορετική υπόθεση. Ήθος ανθρώπω δαίμων έλεγε ο Ηράκλειτος. Και αυτό το ήθος που a priori φαινόταν να έχει η αριστερά ήταν και αυτό που τράβηξε τους ψήφους σε αυτή. Τώρα θυμάμαι τον Wolinski που έλεγε: Προτιμώ να ψηφίζω τους απατεώνες που βρίσκονται στην εξουσία παρά εκείνους που θα γίνουν απατεώνες μόλις την αποκτήσουν. Γιατί όπως λέει και ο Κρέοντας στην Αντιγόνη: Είναι αδύνατον να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου, προτού πάρει στα χέρια του εξουσία.
Αφήστε μια απάντηση