Γεώργιος Σισίνης: Ένας Μεγάλος Ήρωας!
![Γεώργιος Σισίνης: Ένας Μεγάλος Ήρωας! 1 aoristies-placeholder image](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/aoristies-placeholder-97c7561e.png)
![Γεώργιος Σισίνης: Ένας Μεγάλος Ήρωας! 2 200px G Sissini](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6d/G_Sissini.jpg/200px-G_Sissini.jpg)
Από απλός φαρμακοποιός της Γαστούνης αυτοανακηρύχθηκε άρχοντας και ιδιοκτήτης της περιοχής. Μόλις άρχισε η επανάσταση, τέθηκε επικεφαλής ενός σώματος χωρικών, επετέθη κατά των Τούρκων της επαρχίας του και καθιερώθηκε έτσι
ως στρατιωτικό αρχηγός και μέσα σε τρία χρόνια συσσώρευσε τεράστιο πλούτο, αφού όλα τα έσοδα της περ��οχής κατέληγαν στην κάσα του. <<Τον περισσότερο πλούτον όμως λέγουσιν ότι τον απέκτησεν από τα φρούρια των Πατρών, εις τα οποία έπεμπε τροφάς, βόας, πρόβατα, κ.λ.π.>> Οι Έλληνες λοιπόν πολιορκούσαν το φρούριο και…. ο πατριώτης εφοδίαζε τους Τούρκους, για να μην παραδοθούν. Η περιουσία του είχε αποτιμηθεί σε 2.000.000 τάλληρα. Έκανε εξαγωγές στην Ζάκυνθο και έκρυβε τα λεφτά του μέσα στα τυριά για να αποφύγει τους δασμούς. Είχε μηχανήματα και παρασκεύαζε παραχαραγμένα γρόσια. Στο αρχοντικό του, η ζωή κυλούσε με αφάνταστη πολυτέλεια και είχε χαρέμι από μουσουλμάνες σκλάβες. Τα παιδιά του επέβαλε να τα αποκαλούν μπέηδες. Όταν έβγαινε από το σπίτι τον ακολουθούσε ολόκληρος στρατός από οπλισμένους καβαλάρηδες. Στο ίδιο μήκος κύματος και κλίματος πλουτισμού, φεουδαρχισμού, προπέτειας, αναίδειας, επίδειξης και εκμετάλλευσης των ραγιάδων ζούσαν και δρούσαν οι κοτσαμπάσικες οικογένειες Ζαΐμη, στα Καλάβρυτα, Λόντου στο Αίγιο, Νοταράδων στα Τρίκαλα και μερικές ακόμα μικρότερες στην Αχαΐα και στη Μεσσηνία, καθώς και οι γνωστές οικογένειες των Μαυρομιχάληδων, του Γιατράκου, του Θεοδωρόμπεη, του Γρηγορόμπεη, στη Μάνη. Όλοι οι μπέηδες, ζωή και κότα, που λένε. Κοινό γνώρισμα όλων αυτών των ολιγαρχικών οικογενειών ήταν ότι είχαν πρωτοστατήσει στην κατά του Καποδίστρια αντιπολίτευση, γιατί επεχείρησε να αφαιρέσει μερικά από τα προνόμιά τους. Όλοι τους δε, είχαν στενούς πολιτικούς δεσμούς με το σύστημα της Ύδρας και ιδιαίτερα με τον Μαυροκορδάτο.
Από το βιβ��ίο: Όλα στο Φως του Θεόδωρου Παναγόπουλου
Πρόσφατη αρθρογραφία
- Ναυμαχία της Σαλαμίνας, μία άλλη οπτική και θεία παρέμβαση; 12 Ιουνίου 2023
- (χωρίς τίτλο) 9 Φεβρουαρίου 2023
- Η συμμαχία του ΝΑΤΟ Και η Ευρωπαϊκή ένωση 29 Απριλίου 2022
- ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 23 Νοεμβρίου 2021
- Είναι καλύτερα να μη δίνεις καμιά δικαιολογία παρά μια κακή. 12 Οκτωβρίου 2021
Νεότερα Σχόλια
- Kyrgianbas στο Το Όχι δεν ήταν του Μεταξά. Το Όχι ήταν του ήρωα Στρατηγού Κατσιμήτρου.
- Greec στο Όταν οι σύγχρονοι πολιτικοί δεν έχουν ιστορική μνήμη .
- kyrie shoes στο Τον Γαλιλαίο θα τον κρεμάγανε μάλλον….
- ΑΓΓEΛΙΚΗ-ΑΧΑΡΝΑΙ στο Ο Παναγιωτάκης.
- Phoenix στο Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΩΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝΕ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΘΗΣΑΝ. ΌΠΩΣ Ο ΗΡΩΑΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΑΤΣΙΜΗΤΡΟΣ
Αφήστε μια απάντηση