Η απόλυτη ξεφτίλα: Παρέλαση gay στη Θεσσαλονίκη μέσα στις εκδηλώσεις για την Γενοκτονία των Ποντίων
18 Μαΐου 2018, admin, Δεν υπάρχουν σχόλια στο Η απόλυτη ξεφτίλα: Παρέλαση gay στη Θεσσαλονίκη μέσα στις εκδηλώσεις για την Γενοκτονία των Ποντίων
![Η απόλυτη ξεφτίλα: Παρέλαση gay στη Θεσσαλονίκη μέσα στις εκδηλώσεις για την Γενοκτονία των Ποντίων 1 12aaa1](https://4.bp.blogspot.com/-DdZ4P5yckTg/Wv6haIKjrZI/AAAAAAAAgJI/r13dez81FycuxcAqiM_l7sVbMeBl9Tf8QCLcBGAs/s400/12aaa1.jpg)
Σύμφωνα με κάποιοι οι οποίοι είναι παρατηρητικοί έχουν ξεκινήσει στη Θεσσαλονίκη οι εκδηλώσεις στο πλαίσιο του 2ου Αυτοοργανωμένου Thessaloniki Pride, με το Φεμινιστικό Εργαστήρι για την αυτοδιάθεση του σώματος, οι οποίες θα κορυφωθούν με παρέλαση στους κεντρικούς δρόμους της πόλης ανήμερα της θλιβερής επετείου για τον Ποντιακό Ελληνισμό. Και το ερώτημα είναι; Τυχαίο; Πως δόθηκε άδεια για κάτι τέτοιο;
Από την άλλη βεβαίως οι Πόντιοι είναι αποφασισμένοι να στείλουν το μήνυμα τους. Ήδη, οι εκδηλώσεις που γίνονται είναι εντυπωσιακές και αποδεικνύουν πώς η φλόγα δεν σβήνει ποτέ. Έτσι, σε μία συγκινησιακά φορτισμένη ατμόσφαιρα, όπου όλα έδειχναν ότι ο πόνος και ο θρήνος φωλιάζουν ακόμα και σήμερα στην καρδιά του ελληνισμού για τον ξεριζωμό από τον Πόντο, πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση μνήμης του Συλλόγου Ποντίων Αγίας Βαρβάρας «Ο Φάρος» την Κυριακή 13 Μαΐου, στην Πλατεία «19ης Μαΐου».
Ζιπκαλήδες και ζουπουνοφόρες, κρατώντας περήφανα τα λάβαρα και με αναμμένες δάδες, διέσχισαν τους δρόμους της Αγίας Βαρβάρας στο ρυθμό που έδιναν τα νταούλια. Όταν έφτασαν στην πλατεία, στο μνημείο Αγώνων και Θυσιών του Ποντιακού Ελληνισμού, τελέστηκε επιμνημόσυνη δέηση και ακολούθησαν χαιρετισμοί επισήμων.
Στη συνέχεια η πρόεδρος και χοροδιδάσκαλος του Συλλόγου Σοφία Σαββίδου ανέβηκε στο βήμα και ξετύλιξε όλα τα γεγονότα που σηματοδότησαν τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου, υπό τους ήχους της λύρας του Σταύρου Σαββίδη. Τα πολυάριθμα τμήματα του σωματείου μετέφεραν τους παρευρισκόμενους στις αλησμόνητες πατρίδες μέσα από μια μουσικοθεατρική παράσταση με τραγούδια μνήμης, μαρτυρίες, απαγγελίες και αναπαράσταση της «λευκής πορείας». Αποκορύφωμα ήταν ένα δρώμενο αφιερωμένο στην Πόντια μάνα.
![Η απόλυτη ξεφτίλα: Παρέλαση gay στη Θεσσαλονίκη μέσα στις εκδηλώσεις για την Γενοκτονία των Ποντίων 2 bbbbb](https://1.bp.blogspot.com/-eSZaONxUThE/Wv6h-ZmkjsI/AAAAAAAAgJQ/kSuT384NoFU1u5P_UzwlJoLh57Vz9QofgCLcBGAs/s400/bbbbb.jpg)
.pentapostagma.gr
Πρόσφατη αρθρογραφία
- Ναυμαχία της Σαλαμίνας, μία άλλη οπτική και θεία παρέμβαση; 12 Ιουνίου 2023
- (χωρίς τίτλο) 9 Φεβρουαρίου 2023
- Η συμμαχία του ΝΑΤΟ Και η Ευρωπαϊκή ένωση 29 Απριλίου 2022
- ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 23 Νοεμβρίου 2021
- Είναι καλύτερα να μη δίνεις καμιά δικαιολογία παρά μια κακή. 12 Οκτωβρίου 2021
Νεότερα Σχόλια
- Kyrgianbas στο Το Όχι δεν ήταν του Μεταξά. Το Όχι ήταν του ήρωα Στρατηγού Κατσιμήτρου.
- Greec στο Όταν οι σύγχρονοι πολιτικοί δεν έχουν ιστορική μνήμη .
- kyrie shoes στο Τον Γαλιλαίο θα τον κρεμάγανε μάλλον….
- ΑΓΓEΛΙΚΗ-ΑΧΑΡΝΑΙ στο Ο Παναγιωτάκης.
- Phoenix στο Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΩΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝΕ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΘΗΣΑΝ. ΌΠΩΣ Ο ΗΡΩΑΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΑΤΣΙΜΗΤΡΟΣ
Αφήστε μια απάντηση