![Η ΔΕΗ έπεσε έξω από τα προνόμια των συνδικαλιστών ? 1 DEH](https://2.bp.blogspot.com/-FQZ8wgHs-p4/TpdMcCjP_hI/AAAAAAAAAN4/LfvW1TScbdM/s320/DEH.jpg)
Οργανωμένο σχέδιο που έχει αρχίσει μετά τη μεταπολίτευση
Διαβάζουμε στις εφημερίδες της εποχής
Αυγή 17-9-85 σελίδα 2 <<…απο ένα κονδύλι 2 δις 419 εκατ.δραχμών που…πήρε η Πυρκάλ απο την ΔΕΗ μόνο τα 419 εκατ. διατέθηκαν για έργα της ΔΕΗ..
.>> Τα δύο δις απορροφήθηκαν ��πο τον κωδικό των πολεμικών δαπανών . Στον ίδιο κωδικό πάνε και τα έξοδα γεωτρήσεων που δεν έγιναν . Τα κέρδη ΠΡΟ-ΠΟ-λαχείων . Τα περισσότερα τοκοχρεωλύσια του δημοσίου χρέους αντί να εξοφλούν τα παλαιότερα δάνεια τα αφήνουν ανεξόφλητα έτσι σωρεύονται και θα είναι το πρόσχημα του <<δυστυχώς επτωχεύσαμε>>
<<…Να μη δανείζεται η ΔΕΗ για όλο το δημόσιο, να πάψει η δανειοληπτική ικανότητά της απο το εξωτερικό να αποτελεί μέσο για κάλυψη συναλλαγματικών υποχρεώσεων του δημοσίου >> : Αυγή 15/4/86 σελίδα 6 . Δηλαδή πληρωμές πολεμικών δαπανών .
Αφήστε μια απάντηση