![Προδοσία Βορείου Ηπείρου 2 %25CE%25B2%25CE%25BF%25CF%2581%25CE%25B5%25CE%25B9%25CE%25B1%2B%25CE%25B7%25CF%2580%25CE%25B5%25CE%25B9%25CF%2581%25CE%25BF%25CF%2582](https://3.bp.blogspot.com/-M4XiMu_Oyrc/W8xnIJITejI/AAAAAAAAhAc/U5AHDEZAQHgW7bOoLIzDs4Z3ZaqvwMqeACLcBGAs/s400/%25CE%25B2%25CE%25BF%25CF%2581%25CE%25B5%25CE%25B9%25CE%25B1%2B%25CE%25B7%25CF%2580%25CE%25B5%25CE%25B9%25CF%2581%25CE%25BF%25CF%2582.jpg)
Ο τότε αρχιστράτηγος Κωνσταντίνος στις 12/2/1913 ελευθερώνει τα Ιωάννινα και προχωρεί και ελευθερώνει σχεδόν ολόκληρη την Βόρειο Ήπειρο. Ο Βενιζέλος αντιστέκεται στην ενέργεια αυτή. Δεν θέλει να μπει ο ελληνικός στρατός στον
Αυλώνα. Ελπίζω να..
μην χρειάζονται αποδείξεις για το ποιους ωφελούσε η στάση του. Πάντως, όταν ο Χριστάκης Ζωγράφος έκανε επαναστατική κυβέρνηση, με όλα όσα έλκει μια τέτοια ενέργεια, τότε ο Βενιζέλος έστειλε στην Κορυτσά τον στρατηγό Παπούλα με τον ανάλογο στρατό, ο οποίος κατέστειλε τους απείθαρχους, δια των όπλων εννοείται Και έτσι οι φίλοι μας Αλβανοί έκτοτε απολαμβάνουν την αγάπη μας. Την ίδια μάλιστα αγάπη εξεδήλωσαν πανηγυρικά, για μια ακόμη φορά, ο αείμνηστος Α. Παπανδρέου (πρωθυπουργός τότε) μαζί με τον κ. Κ. Παπούλια, σημερινό πρόεδρο της Δημοκρατίας , όταν στις 29 Αυγούστου 1987, και πριν πέσει το τείχος του Βερολίνου, έληξαν το εμπόλεμο με την Αλβανία, που ίσχυε από το 1940. Εμένα αυτή η ενέργεια, ιδιαίτερα την δεδομένη στιγμή, μου δημιουργεί την υποψία μήπως η Αλβανία διαθέτει υπερόπλα. Ή μήπως το έκαναν στα πλαίσια του δόγματος «δεν θέλουμε τίποτα, δεν διεκδικούμε τίποτα»; Ποιος ξέρει ; Εμείς εδώ δεν είμεθα οι επαΐοντες της πολιτικής. Κατά συνέπεια, ούτε ερωτήσεις ούτε αντιρρήσεις. Ψήφον, μόνον ψήφον, και πρέπει να είμεθα και ευχαριστημένοι.
Αφήστε μια απάντηση