Το Βατερλό δύο γελοίων
![Το Βατερλό δύο γελοίων 1 Samaras Venizelos](https://1.bp.blogspot.com/-vzJRqKgknno/U2ot9F-2UTI/AAAAAAAASLM/6Zj_2wt-pUk/s1600/Samaras-Venizelos.jpg)
Ο άλλος, ο ελάσσων, έχει διαφορετική ματιά. Άλλο ο αυγουλομάτης, άλλο ο ανοιχτομάτης. Αυτός βλέπει πρωτοφανή ακυβερνησία, πρωτοφανή αστάθεια, πρωτοφανές περίπου χάος αν το κόμμα του δεν πάρει τουλάχιστον δέκα στους εκατό ψήφους στις επικείμενες εκλογές. Διότι αν, ό μη γένοιτο, πάρει απλώς δέκα φάσκελα αντί για τις απαραίτητες δέκα ψήφους, τότε δεν υπάρχει κυβέρνηση. Και μπορεί να εξαχθεί εξ αυτού το υφέρπον συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει και Πρωτοφανής Πρωθυπουργός. Οπότε: Αν θέλετε τον δεξιό -ή ακροδεξιό, δεν θα τα χαλάσουμε- Πρωτοφανή, τότε πρέπει να ψηφίσετε την Ορφανή. Αν θέλετε Σαμαρά, ψηφίστε Ελιά! Πρόκειται για καταπλη��τικό δίδυμο, δεν νομίζετε; Δίδυμος λαχνός.
Ο ένας υπερβατικός, οραματιστής, μετεωρίζεται πάνω από την πραγματικότητα και διακρίνει στο βάθος τού γαλάζιου ορίζοντα το πρωτοφανές μέλλον. Το πολιτικό του μάτι έχει έναν εκλεκτικισμό σχεδόν προφητικό. Δεν βλέπει τα ευτελή και ταπεινά, όπως ��ην ανεργία, ή τη λιτότητα, ή τα λουκέτα, ή τα ερείπια μέσα από το κέλυφος. Διακρίνει όμως καθαρά όσα μέλλουν να συμβούν, μας περιγράφει τα χρώματά τους, ακούει τους ήχους των παιάνων για το πρόσωπό του. Μεγκάλο καλό βλέπω, μεγκάλη κέρδος και μεγκάλο ντόξα – όπως έλεγε κάποτε η τσιγγάνα χαρτορίχτρα μου.
Ο άλλος πάλι αντικρίζει το παρόν με μάτι όχι απλώς ρεαλιστικό, αλλά ρεαληστρικό: Την ψήφο σας ή τη ζωή σας. Και το λέει αυτό όχι στους πρώην δικούς του, αλλά σε όσους δεξιούς και διαπλεκόμενους και τραπεζίτες διαθέτουν ζωή. Θα πεθάνει η ψυχή του μετά των άλλων φίλων αν τον παρατήσουν και κατακρημνιστεί. «Στηρίξτε με, να στηρίξω τον Σαμαρά, να σας στηρίξουμε μαζί». Παντρεύει έτσι τον Πρωτοφανή με την Ορφανή. Και δίνουν μαζί τίτλο στις επικείμενες εκλογές: Το Βατερλό δύο γελοίων… Καρτερός Θανάσης Αυγή
Πρόσφατη αρθρογραφία
- Ναυμαχία της Σαλαμίνας, μία άλλη οπτική και θεία παρέμβαση; 12 Ιουνίου 2023
- (χωρίς τίτλο) 9 Φεβρουαρίου 2023
- Η συμμαχία του ΝΑΤΟ Και η Ευρωπαϊκή ένωση 29 Απριλίου 2022
- ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 23 Νοεμβρίου 2021
- Είναι καλύτερα να μη δίνεις καμιά δικαιολογία παρά μια κακή. 12 Οκτωβρίου 2021
Νεότερα Σχόλια
- Kyrgianbas στο Το Όχι δεν ήταν του Μεταξά. Το Όχι ήταν του ήρωα Στρατηγού Κατσιμήτρου.
- Greec στο Όταν οι σύγχρονοι πολιτικοί δεν έχουν ιστορική μνήμη .
- kyrie shoes στο Τον Γαλιλαίο θα τον κρεμάγανε μάλλον….
- ΑΓΓEΛΙΚΗ-ΑΧΑΡΝΑΙ στο Ο Παναγιωτάκης.
- Phoenix στο Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΩΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝΕ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΘΗΣΑΝ. ΌΠΩΣ Ο ΗΡΩΑΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΑΤΣΙΜΗΤΡΟΣ
Αφήστε μια απάντηση