Το πετρέλαιο να τρέχει…. Η καταστροφή μας είναι προ των πυλών
28 Μαρτίου 2015, admin, Δεν υπάρχουν σχόλια στο Το πετρέλαιο να τρέχει…. Η καταστροφή μας είναι προ των πυλών
![Το πετρέλαιο να τρέχει.... Η καταστροφή μας είναι προ των πυλών 1 %CE%A4%CE%B6%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B6 %CE%A6%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CF%82 %CE%9C%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B5%CE%BB](https://1.bp.blogspot.com/-1YKrUMobSA4/VRbLZjJvc3I/AAAAAAAAVEk/q47SCCuqjW8/s1600/%CE%A4%CE%B6%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B6-%CE%A6%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%9C%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B5%CE%BB.jpg)
7% ολλανδικά 27% βρετανικά, και το λοιπό ποσοστό σε αμερικανικά συμφέροντα. Είτε όλη η ποσότητα περάσει στους οκτώ γίγαντες, είτε στην απίθανη περίπτωση στα χέρια της ΕΟΚ. Η Ελλάδα-Κύπρος-Τουρκία ύστερα από την καταστροφή των οικονομίων τους σε ελληνοτουρκική σύρραξη θα παραμείνουν χώρες ξένης “συνεκμετάλλευσης” του πετρελαίου τους. Πληθυσμοί νεόπτωχων γερόντων. Διαμελισμένες περιοχές γκαρσονιών…. αγνοουμένων στρατιωτών και εντατικής καλλιέργειας παπαρούνας (της μήκωνος της υπνοφόρου) Κράτη του “περιδρόμιασε, φαρμάκω” φλυαρίες, λεπτομέρειες που την άλλη μέρα κανείς δεν θυμάται γιατί τις υποστήριξε τόσο φανατικά ή επαναστατικά. “Η ευγλωτία της μαλακίας είναι η λεπτομέρεια” Το συμφέρον στο Αιγαίο δεν είναι οι λεπτομέρειες παρά ένα και μόνο: Τι γίνεται με την γενεσιουργό οικονομική αιτία της τόσης αναταραχής στο Αιγαίο και γιατί απειλούνται τα σύνορά μας για να δικαιολογείται μόνο η αγορά τόσο πολεμικού εξοπλισμού ή για το πετρέλαιο ή θα είναι η εφαρμογή της πάγιας τακτικής των εταιριών πριν την άντληση να καταστρέφεται το κράτος ιδιοκτήτης του πετρελαίου; Και τα σύνορα θα αναδιανεμηθούν και το πολεμικό υλικό θα αποδεχτεί άχρηστο και η αποπλήρωσή του θα γίνει στις επόμενες γενιές από τα…. ανύπαρκτα πετρέλαια. Οι υπογραφές των πρωθυπουργών του Αιγαίου είναι η εγγύηση των πολεμικών εξόδων ή ο όγκος του πετρελαίου; Δεν… υπάρχει πετρέλαιο αλλά υπάρχουν συμβάσεις παραχώρησής του; Από την Μουσούλη στο Αιγαίο το πετρέλαιο γράφει ιστορία σε βάρος μας πάντα… κάτω από κάποια επιχειρησιακή ευθύνη το 1917-1922 του Άγγλου ναυάρχου Κόλθροπ. Από το 1944 του Άγγλου στρατηγού Σκόμπυ. Μετά το 1948 των στρατηγών Βαν Φλητ, Χαίηγκ, Ρότζερς ή το συλλογικότερο υπό το ΝΑΤΟ
Πρόσφατη αρθρογραφία
- Ναυμαχία της Σαλαμίνας, μία άλλη οπτική και θεία παρέμβαση; 12 Ιουνίου 2023
- (χωρίς τίτλο) 9 Φεβρουαρίου 2023
- Η συμμαχία του ΝΑΤΟ Και η Ευρωπαϊκή ένωση 29 Απριλίου 2022
- ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 23 Νοεμβρίου 2021
- Είναι καλύτερα να μη δίνεις καμιά δικαιολογία παρά μια κακή. 12 Οκτωβρίου 2021
Νεότερα Σχόλια
- Kyrgianbas στο Το Όχι δεν ήταν του Μεταξά. Το Όχι ήταν του ήρωα Στρατηγού Κατσιμήτρου.
- Greec στο Όταν οι σύγχρονοι πολιτικοί δεν έχουν ιστορική μνήμη .
- kyrie shoes στο Τον Γαλιλαίο θα τον κρεμάγανε μάλλον….
- ΑΓΓEΛΙΚΗ-ΑΧΑΡΝΑΙ στο Ο Παναγιωτάκης.
- Phoenix στο Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΩΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝΕ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΘΗΣΑΝ. ΌΠΩΣ Ο ΗΡΩΑΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΑΤΣΙΜΗΤΡΟΣ
Αφήστε μια απάντηση