Υποκειμενικά, Αντικειμενικά.
![Υποκειμενικά, Αντικειμενικά. 1 universe](https://2.bp.blogspot.com/_py7q2n8ri60/TU_1OHVyJlI/AAAAAAAAALk/tAkLEZdt8T8/s320/universe.jpg)
Αλήθεια: α + λήθη άρα θύμηση Άνθρωπος: άνω θρώσκω κοιτώ ψηλάΛοιπόν ας θεωρήσουμε ότι ο άνθρωπος είναι κλεισμένος μέσα σε μία γυάλινη σφαίρα( βλ. σχέδιο1)
![Υποκειμενικά, Αντικειμενικά. 2 ypokeimenikothta](https://3.bp.blogspot.com/-NyTXVCbOb78/T_82zM1fVOI/AAAAAAAAAUg/ea6uSEZzato/s320/ypokeimenikothta.png)
Βλέπει από την κρυστάλλινη σφαίρα αυτή όπου είναι εγκλωβισμένος μόνο το κοίλο της σφαίρας. Έχει μία ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ αντίληψη των πραγμάτων. Εάν τοποθετηθεί ο άνθρωπος εκτός της σφαίρας βλέπει και την σφαίρα( βλ. σχέδιο2)
![Υποκειμενικά, Αντικειμενικά. 3 antikeimenikothta](https://3.bp.blogspot.com/-6P4Mxol7XhI/T_824kqL5iI/AAAAAAAAAUo/ImIiBqpRS7w/s320/antikeimenikothta.png)
βλέπει και το κυρτό έξωθεν και το κοίλο έσωθεν. Δηλαδή βλέπει και τις δύο πλευρές. Βλέπει τα πράγματα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.Οι Αρχαίοι Έλληνες είχαν καταφέρει να δουν τα πράγματα αντικειμενικά, το μαρτυρά η γλώσσα μας.Μυώ- ούμαι σημαίνει σφάλλω τα μάτια απομονώνω τις αισθήσεις. Σήμερα έχει χαθεί η παράδοση και όσοι προσπαθούν να μυήσουν σαν εκπρόσωποι διάφοροι οργανώσεων το μόνο που κάνουν είναι προσηλυτισμός και απομάκρυνση από την αλήθεια.
Πρόσφατη αρθρογραφία
- Ναυμαχία της Σαλαμίνας, μία άλλη οπτική και θεία παρέμβαση; 12 Ιουνίου 2023
- (χωρίς τίτλο) 9 Φεβρουαρίου 2023
- Η συμμαχία του ΝΑΤΟ Και η Ευρωπαϊκή ένωση 29 Απριλίου 2022
- ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 23 Νοεμβρίου 2021
- Είναι καλύτερα να μη δίνεις καμιά δικαιολογία παρά μια κακή. 12 Οκτωβρίου 2021
Νεότερα Σχόλια
- Kyrgianbas στο Το Όχι δεν ήταν του Μεταξά. Το Όχι ήταν του ήρωα Στρατηγού Κατσιμήτρου.
- Greec στο Όταν οι σύγχρονοι πολιτικοί δεν έχουν ιστορική μνήμη .
- kyrie shoes στο Τον Γαλιλαίο θα τον κρεμάγανε μάλλον….
- ΑΓΓEΛΙΚΗ-ΑΧΑΡΝΑΙ στο Ο Παναγιωτάκης.
- Phoenix στο Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΩΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝΕ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΘΗΣΑΝ. ΌΠΩΣ Ο ΗΡΩΑΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΑΤΣΙΜΗΤΡΟΣ
Αφήστε μια απάντηση