![Δικαστήριο απαγόρευσε τη συνέχιση του έργου για τα διόδια στο Ν. Καβάλας 2 v](https://4.bp.blogspot.com/-e35pgd7LHow/W2gkUktSplI/AAAAAAAAgfo/Lbbc5LsPkZQuL1ZY4pZ5zwf84ZCqlLU2ACLcBGAs/s400/v.jpg)
Το Ειρηνοδικείο Καβάλας εξέδωσε, Παρασκευή 3/8 απόφαση με την οποία απαγορεύει τη συνέχιση των έργων εγκατάστασης διοδίων. Αυτό σημειώνει με ανακοίνωση του
ο Δήμος Καβάλας η οποία σημειώνει τα εξής: Με απόφαση που εξέδωσε σήμερα Παρασκευή 3 Αυγούστου 2018 το Ειρηνοδικείο Καβάλας, αναφορικά με τη διαδικασία ασφαλιστικών μέτρων, δικαιώνεται η ΔΗΜΩΦΕΛΕΙΑ και κατ’ επέκταση ο Δήμος Καβάλας.
Ειδικότερα σύμφωνα με το σκεπτικό της απόφασης, συντρέχει επείγουσα περίπτωση για την λήψη ασφαλιστικών μέτρων συνισταμένη στον προσωρινό τερματισμό των ερ��ασιών στην επίδικη περιοχή, προκειμένου να αποτραπεί δυσχερώς αναστρέψιμη κατάσταση εφόσον ολοκληρωθεί η κατασκευή του σταθμού διοδίων δεδομένου ότι η επίδικη έκταση έχει χαρακτηρισθεί ως δάσος και καταφύγιο άγριων ζώων (σχετικό έγγραφο του Δασαρχείου Καβάλας 601603-04-2017).
Πιθανολογήθηκε ότι τα έργα για την κατασκευή διοδίων κατασκευάζονται μέσα σε έκταση που είναι ιδιοκτησία της ΔΗΜΩΦΕΛΕΙΑ. Τέλος γίνεται γνωστό πως η ΔΗΜΩΦΕΛΕΙΑ επιφυλάσσεται για κάθε νόμιμο δικαίωμά της, ιδίως της επαναφοράς των πραγμάτων στην πρότερα κατάσταση καθώς και της έγερσης αγωγής αποζημίωσης.
Πηγή
Αφήστε μια απάντηση