Το νησί του Παραδείσου…..
Σε ένα νησί που βρίσκεται καταμεσής του ωκεανού, στα βορειοδυτικά της Αυστραλίας και το οποίο μοιάζει με τον παράδεισο ζει μια φυλή όπου το σεξ είναι εντελώς ελεύθερο. Τι εννοούμε; Οτι επιτρέπεται στη μέλη της κοινότητας να κάνουν σεξ με όποιον θέλουν, άνδρες και γυναίκες μπορούν να έχουν όσους εραστές θέλουν και μάλιστα σε κάθε χωριό υπάρχει και μια καλύβα των… οργίων όπου μπορεί κανείς να απιστεί με την άνεσή του. Ο φωτογράφος Ερικ Λαφρόγκ επισκέφθηκε το νησί Τρομπριάντ που αποτελεί μέρος του συμπλέγματος των νησιών του Σολομώντα και διοικητικά ανήκει στην Παπούα Νέα Γουινέα. «Οι κάτοικοι του νησιού αντιμετωπίζουν το θέμα του σεξ χαλαρά τόσο πριν όσο και μετά το γάμο», λέει ο φωτογράφος. Τα κορίτσια της φυλής μαθαίνουν από πολύ μικρά όσα πρέπει να μάθουν σχετικά με την αντισύλληψη, αλλά, αν παρόλα αυτά μείνουν έγκυες, τότε η οικογένειά τους κρατάει το παιδί, καθώς σύμφωνα με τα όσα πιστεύει η φυλή, ο πραγματικός πατέρας του μωρού είναι το πνεύμα στο οποίο πιστεύουν. Ο άνδρας απλά βοηθά να μείνει έγκυος η γυναίκα. Εχουν δηλαδή μια πολύ διαφορετική αντίληψη για τη σύλληψη και για τη δημιουργία της ζωής η οποία τους βοηθά να είναι εντελώς απελευθερωμένοι στο θέμα του σεξ. Τα τελευταία χρόνια πολλά από τα μέλη της φυλής άρχισαν να έχουν πρόσβαση στην εκπαίδευση κάνοντας μερικούς από αυτούς να αλλάξουν την απόψή τους και τη στάση τους απέναντι στο σεξ. Σε πολύ μικρό βαθμό, όμως. «Οι σχέσεις μεταξύ των παντρεμένων ζευγαριών στο νησί δεν έχει σχεδόν τίποτα κοινό με τις σχέσεις των παντρεμένων ζευγαριών στην Ευρώπη. Μάλιστα στο Τρομπριάντ αν ένας άνδρας κάνει σεξ με την σύζυγό του πρέπει να της κάνει υποχρεωτικά και… δώρο», λέει ο Λαφρόγκ. Βέβαια, η χαλαρή αυτή σχέση με το σεξ έχει και τα αρνητικά της το οποίο δεν είναι άλλο από το AIDS, εξαιτίας του οποίου έχουν οδηγηθεί στο θάνατο πολλά μέλη της φυλής. Ωστόσο, ούτε η ασθένεια αυτή δεν είναι αρκετή για να κάνει τους κατοίκους του νησιού να αλλάξουν τρόπο ζωής. Μάλιστα, σε κάθε χωριό υπάρχει μια ειδική καλύβα που ονομάζεται bukumatula και η οποία διατίθεται κυρίως σε ανύπαντρους εφήβους αλλά και σε παντρεμένους που θέλουν να απατήσουν την σύζυγό τους για να κάνουν σεξ. Ωστόσο, αν κάποιος δυτικός θεωρήσει ότι θα πάει στο Τρόμπριαντ για να ζήσει νύχτες φλογερού πάθους με τις/τους ιθαγενείς τότε θα… διαψευστεί. Το μόνο όριο που βάζουν τα μέλη της φυλής αυτής είναι ότι δεν κάνουν σεξ με ξένους. Οχι για κανέναν άλλ��ν λόγο απλά γιατί δεν θέλουν να αναμείξουν τα γονίδιά τους με αλλονών. Και επειδή θεωρούν τους λευκούς και τους ξανθούς εξαιρετικά άσχημους. Αγαπημένη ασχολία των κατοίκων του νησιού εκτός από το σεξ είναι και το κρίκετ. Τα μέλη της φυλής, μικροί και μεγάλοι, άνδρες και γυναίκες, επιδίδονται σε μαραθώνιους κρίκετ. Με αυτόν τον τρόπο, μάλιστα, λύνουν και τις διαφορές τους. Γιατί οι κάτοικοι του Τρόμπριαντ δεν πολεμούν ποτέ. Απλά παίζουν κρίκετ.![Το νησί του Παραδείσου..... 1 trobriant 1](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-1.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 2 trobriant 2](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-2.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 3 trobriant 3](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-3.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 4 trobriant 4](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-4.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 5 trobriant 5](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-5.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 6 trobriant 6](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-6.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 7 trobriant 7](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-7.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 8 trobriant 8](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-8.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 9 trobriant 9](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-9.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 10 trobriant 10](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-10.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 11 trobriant 11](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-11.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 12 trobriant 12](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-12.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 13 trobriant 13](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-13.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 14 trobriant 14](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-14.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 15 trobriant 17](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-17.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 16 trobriant 18](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-18.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 17 trobriant 19](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-19.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 18 trobriant 20](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-20.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 19 trobriant 21](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-21.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 20 trobriant 22](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-22.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 21 trobriant 23](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-23.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 22 trobriant 24](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-24.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 23 trobriant 25](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-25.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 24 trobriant 26](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-26.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 25 trobriant 27](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-27.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 26 trobriant 29](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-29.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 27 trobriant 30](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-30.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 1 trobriant 1](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-1.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 2 trobriant 2](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-2.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 3 trobriant 3](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-3.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 4 trobriant 4](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-4.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 5 trobriant 5](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-5.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 6 trobriant 6](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-6.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 7 trobriant 7](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-7.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 8 trobriant 8](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-8.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 9 trobriant 9](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-9.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 10 trobriant 10](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-10.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 11 trobriant 11](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-11.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 12 trobriant 12](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-12.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 13 trobriant 13](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-13.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 14 trobriant 14](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-14.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 15 trobriant 17](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-17.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 16 trobriant 18](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-18.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 17 trobriant 19](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-19.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 18 trobriant 20](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-20.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 19 trobriant 21](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-21.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 20 trobriant 22](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-22.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 21 trobriant 23](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-23.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 22 trobriant 24](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-24.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 23 trobriant 25](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-25.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 24 trobriant 26](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-26.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 25 trobriant 27](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-27.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 26 trobriant 29](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-29.jpg)
![Το νησί του Παραδείσου..... 27 trobriant 30](https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/trobriant-30.jpg)
Πρόσφατη αρθρογραφία
- Ναυμαχία της Σαλαμίνας, μία άλλη οπτική και θεία παρέμβαση; 12 Ιουνίου 2023
- (χωρίς τίτλο) 9 Φεβρουαρίου 2023
- Η συμμαχία του ΝΑΤΟ Και η Ευρωπαϊκή ένωση 29 Απριλίου 2022
- ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 23 Νοεμβρίου 2021
- Είναι καλύτερα να μη δίνεις καμιά δικαιολογία παρά μια κακή. 12 Οκτωβρίου 2021
Νεότερα Σχόλια
- Kyrgianbas στο Το Όχι δεν ήταν του Μεταξά. Το Όχι ήταν του ήρωα Στρατηγού Κατσιμήτρου.
- Greec στο Όταν οι σύγχρονοι πολιτικοί δεν έχουν ιστορική μνήμη .
- kyrie shoes στο Τον Γαλιλαίο θα τον κρεμάγανε μάλλον….
- ΑΓΓEΛΙΚΗ-ΑΧΑΡΝΑΙ στο Ο Παναγιωτάκης.
- Phoenix στο Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΩΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝΕ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΘΗΣΑΝ. ΌΠΩΣ Ο ΗΡΩΑΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΑΤΣΙΜΗΤΡΟΣ
Αφήστε μια απάντηση